makeup & minecraft

I'm enjoying life! I like exploring and haven't seen enough of my hometown never mind the world. I also play minecraft like it's my job.

the-irony-lady:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Okay but I just went shopping and remembered this post, so I looked up the prices
the grapes were 1.29 € for half a kilo (so 2.60 if those are kilo bags, also my grapes were certified bio, you can get others for as cheap as 0,69 € for 500 g sometimes)
Rasperries were 1.69  € (also they are really out of season, in summer you can get 500 g for 0,99€ on some days)
A pineapple was 1.99 (Again, because they are out of season now, when they are in season I usually buy them for a Euro each)
I did not find these nuts, but a five-pack trail mix where each pack is the size of these was 1.99€
You can find 1,5 litre bottles of water for 0,19 €, but here you will have to pay 0,25 € deposit that you get back when you recycle the bottle
So that would be 11,35€ for even more stuff AND CONSIDERING THAT HALF OF THAT IS OUT OF SEASON RIGHT NOW
Apples, for example are 0,99€ a kilo right now (which is the price of a cheeseburger here)
I went to Penny but all supermarkets I know have comparable prices
Eating healthy is not nearly as expensive as OP makes it out to be

the-irony-lady:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Okay but I just went shopping and remembered this post, so I looked up the prices

the grapes were 1.29 € for half a kilo (so 2.60 if those are kilo bags, also my grapes were certified bio, you can get others for as cheap as 0,69 € for 500 g sometimes)

Rasperries were 1.69  € (also they are really out of season, in summer you can get 500 g for 0,99€ on some days)

A pineapple was 1.99 (Again, because they are out of season now, when they are in season I usually buy them for a Euro each)

I did not find these nuts, but a five-pack trail mix where each pack is the size of these was 1.99€

You can find 1,5 litre bottles of water for 0,19 €, but here you will have to pay 0,25 € deposit that you get back when you recycle the bottle

So that would be 11,35€ for even more stuff AND CONSIDERING THAT HALF OF THAT IS OUT OF SEASON RIGHT NOW

Apples, for example are 0,99€ a kilo right now (which is the price of a cheeseburger here)

I went to Penny but all supermarkets I know have comparable prices

Eating healthy is not nearly as expensive as OP makes it out to be

youngblackandvegan:

sexual liberation comes not just from having sex

but from the decision to have your sexual experiences on your own terms

which can mean deciding to have sex with whomever and however many times you want

or deciding to have no sex

the empowerment comes from the decision and having that decision respected

unearly:

if you want a girlfriend who will watch netflix with you all day, steal all your sweaters, eats all your junk food, and is slightly emotionally unstable lOOK NO FURTHER I AM HERE